E-hasartmängude regulatsioon, korraldus ja edulood Euroopas

Taaskord võib Eesti olla uhke: siin on Euroopa ühed vabamad kasiinoregulatsioonid, mis on teinud Eestist tõelise e-hasartmängude paradiisi. Kuna kasiinotööstus on tänu e-mängude kasvavale populaarsusele saanud oluliseks majanduse osaks ja maksuraha sissetoojaks, vaatame, kuidas Euroopa Liidu riikides e-kasiinode tegutsemine on korraldatud.

Euroopa Liidu regulatsioonid hasartmängudele

Euroopa Liidu riigina on Eesti oma hasartmänguteenuste korraldamisel autonoomne ja peab järgima Euroopa Liidu toimimise lepinguga kehtestatud põhivabadusi. Üks nendest vabadustest on õigus osutada hasartmängude pakkumise teenust ka teistes Euroopa Liidu liikmesriikides.

Enamik Euroopa Liidu riike lubab hasartmängude internetis pakkumist, osades riikides on lubatud kõik hasartmängutüübid ning teistes on legaalsed ainult kindlat tüüpi mängud, nagu kihlveod või pokker. Mõnes jurisdiktsioonis nagu Soome on kehtestatud hasartmängumonopol, mis on ainus riigis ametlikult litsentseeritud ja lubatud mängupakkuja. Siiski on populaarsem ja enam kasutatav süsteem litsentsipõhine, mis lubab ettevõtetel turul oma teenuseid pakkuda niikaua kui litsents kehtib. Mõlemad süsteemid on Euroopa õiguse järgi võrdsed ning ühe süsteemi ei eelistata teisele.

Litsentsisüsteem 

Hasartmängude pakkumise kord, mis lubab mitmel litsentseeritud pakkujal oma teenuseid osutada, on kahekümne üheksast Euroopa riigist kasutusel kahekümne viies. Nendest omakorda kahekümne ühes on mitme litsentsi süsteem kasutusel ka e-mängude regulatsioonis. Eesti on üks nendest kahekümne ühest: meil on Eesti Maksu- ja Tolliameti litsentsiga mängupakkujaid suisa kakskümmend viis. Eestikeelse ülevaate teistes maades pakutavadest kasiinodest ning välismaa lehtedel mängimise kaasnevatest riskidest leiab lehel playin.ee/valismaa-kasiinod/.

Eestis kasutataval litsentsisüsteemil on oluline boonus, mida paljud riigid ei paku – üks litsents katab kõik lubatud hasartmängutüübid. Teises äärmuses on omakorda Leedu, kus peab erinevate mängutüüpide pakkumiseks hankima eri litsentsid ning kogu turu katmiseks vajab ettevõte suisa kuut erinevat luba! Lisaks peab mitmes riigis aktiivselt tegutseda sooviv ettevõte hankima tegutsemisloa igalt vastavalt riigilt, isegi juhul kui mäng on igas riigis identne. Seetõttu on mitmel turul opereerival pakkujal keeruline ja kulukas igas järgnevas riigis tegevust alustada. 

Ideaalne näide on Euroopa Hasartmängude ja Kihlvedude Liit, mille kuuel liikmesettevõttel – bet365, Betsson, Entain, Flutter Entertainment, Kindred Group ja William Hill – on Euroopas kamba peale 225 aktiivset litsentsi, et pakkuda oma tooteid 21 Euroopa riigis ligi 30 miljonile kliendile. Eestis on nendest tuntuim ja suurima mängijaskonnaga bet365.

Kõige suurema käibega riigid

Aasta alguses avaldatud statistika järgi tõusis 2022. aastal hasartmängude brutotulu kogu Euroopa Liidus 2021. aastaga võrreldes suisa 23 protsenti. Selline kasv näitab, et pandeemiast tingitud kasvupaus on nüüd seljatatud ning edasine tõus ennustatakse olevat rahulikum kui siiski soliidne kaheksa protsenti aasta kohta. Lisaks avadati, et populaarseim hasartmängutüüp oli spordiennustused ja -kihlveod, mille osakaal turul oli ligi pool – 46 protsenti. Spordiennustustele järgnes pea sama suure turuosaga online kasiinode segment 45 protsendiga.

Ei ole üllatav, et 2020. aasta hasartmängudest saadud brutotulu edetabelit juhivad rahvarohked riigid nagu Ühendkuningriigid, Itaalia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Hispaania. Kui aga kogu brutotulu asemel näidata brutotulu inimese kohta, tõusevad esikohtadele madalama rahvaarvuga riigid nagu Iirimaa, Soome, Luksemburg, Ühendkuningriigid ja Rootsi. 

Sellisest statistikast näeb kergesti, et juhtivad riigid on esikohtadele jõudnud suuresti tänu liberaalse enamusega valitsusele ning hasartmänge soodustavale seadustikule. Konkureerivate mänguoperaatoritega hasartmängukord on end tõestanud suurepärase hasartmängude korraldamise süsteemina ning monopolisüsteemiga riigid nagu Soome on viimasel paaril aastal hakanud kaaluma monopolisüsteemi muutmist litsentsipõhiseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga